Emlékeztető – Írottkő Natúrpark szakmai műhely

2019. szeptember 06.

 

A szakmai műhely során Dr. Cserhalmi Dániel, az Állatorvostudományi Egyetemen évek óta megrendezésre kerülő VetHike programot mutatta be. A program alapvetően egy ötnapos, a Kéktúra vonalán megvalósuló túra, kb. 20 egyetemista részételével. A túra célja a közösségszervezés, a fizikai nehézségek árán szerzett összetartó élmény és természetesen az ismeretszerzés.

Csordás Csaba a Kőszegi Kerékpáros Egyesület részéről a VELOREGIO programmal kapcsolatos határon átnyúló fejlesztéseket mutatta be.

A témához kapcsolódott az Erdélyi Kárpát Egyesület részéről Márk-Nagy János előadása, aki a román-magyar határon, a Túr-menti védett területeken megvalósuló kerékpáros fejlesztéseket mutatta be. A kerékpáros turizmus feltételeinek javítása mellett szól, hogy ezek a fenntartható turizmust népszerűbbé tehetik. A fejlesztést mobil applikáció kifejlesztésével is segítik (TurGo!).

A szakmai nap kerekasztalbeszélgetéssel folytatódott, melynek kezdetén Thomas Böhm a burgenlandi natúrparkok képviseletében. Korszerű környezeti nevelési módszereket, tippeket mutatott be. Előadásának legfontosabb üzenetei: a természet közelsége csökkenti a mentális leterheltséget, a szociális képességek erősödnek, pozitív hatással van az egészségi állapotra. Ennek megfelelően a lehető legtöbb eszközt szükséges bevetni annak érdekében, hogy a fiatalok számára vonzóvá tegyük az aktív turisztikai és környezeti nevelési lehetőségeket.

Lelkes Gábor, Szlovákiából érkező szakértőnk a DanubeHike programot mutatta be, illetve azt a komplex térségfejlesztési tevékenységet, mely a Kukkonia (Csallóköz) nevet igazi brand-dé tette Szlovákiában.

Kerekasztalbeszélgetés a fiatalok megszólításának lehetőségeiről

Dr. Lelkes Gábor Szlovákiából és Thomas Böhm, Ausztriából érkező szakértőnk is részt vett azon a szakmai műhelyen, melynek során arról beszélgettünk, hogy hogyan lehet trendivé tenni a fiatalok számára a természetjárást, hogyan fordíthatjuk érdeklődésüket alapvetően a helyben, kevesebb utánajárással elérhető szabadidős szolgáltatások irányába. Az ausztriai példák is elgondolkodtatóak voltak: söralátéteken népszerűsítenek olyan fontos kérdéseket, mint a klímaváltozás, vagy veszélyeztett állatfajok védelme. Vicces, fiatalos rajzok kísérik a sokszor meghökkentő kérdésfelevetéseket, melyekre választ a söralátét másik oldalán találnak a fiatalok.

A szlovákiai példák is tanulságosak a natúrparkok számára, mert bár a natúrparki rendszer Szlovákiában nem létezik, a helyi identitás erősítésére, a térségi brand-ek kialakítására való törekvés igen. A szakmai műhely keretében zajló kerekasztalbeszélgetés fontos tanulsága volt, hogy modern, 21. századi megszólítási módszerekkel a fiatalok éppúgy megnyerhetőek a helyi érdekeknek, mint a tőlük távol eső, de professzionálisan kommunikált lehetőségeknek.

 

2019. szeptember 6.

Polgár Tibor sk.
szakmai vezető