Nemzetközi hálózatépítés – projektvégrehajtási tapasztalatok külföldi partnerekkel

2018. április 18.

 

2018. április 18-án a Nyugat-Pannon Nonprofit Kft., a Magyar Natúrpark Szövetség és a Pannontáj-Sokoró Közhasznú Egyesület közös megbeszélést tartott Szombathelyen

 

A megbeszélés során a résztvevők folytatták a februárban megkezdett munkát. A projektpartnerek bemutatták a projekt kezdetén tapasztaltakat:

Az Együtt a fiatalokért! projektbe bevont külföldi partnerekkel való kapcsolattartás egyik legjelentősebb nehézsége abból adódik, hogy a natúrpark fogalmát minden együttműködő partner esetében mást és mást jelent, illetve a vidékfejlesztés, környezeti nevelés, valamint a fiatalok vidéken való motivációja, megtartása nehézkes.

A szlovákiai partner esetében elsősorban a kisebbségi viszonyok befolyásolják a munka eredményességét.

A romániai partner esetében a környezeti nevelés hatékonysága első sorban azon múlik, hogy a bevont gyermekek, fiatalok milyen anyagi körülmények közül érkeznek, és a szemléletformálást végző szervezet milyen anyagi forrásokkal rendelkezik.

Az osztrák partnernél a fenti problémák egyike sem merül fel. Szakmai szempontól az osztrák szervezet rendelkezik a legtöbb tapasztalattal, ezért helytálló az a feltételezés, hogy a projektben a későbbiekben a kérdőíves felmérést az osztrák partner bevonásával szükséges megtenni.

E körülmények rövid bemutatása után a résztvevők meghallgatták a Nyugat-Pannon Nonprofit Kft tanácsadójának javaslatait, összegzését. A LENA Interreg Danube projekt keretében (DTP1-189-3.1) számos példa van arra, hogy egy hátrányos helyzetben lévő térség szakértőit (pl. Szatmár-Bereg térsége) hogyan lehet bevonni egy olyan együttműködésbe, melyben nyugat-európai országokból érkező partnerek is vannak. A legfontosabb a kommunikáció, és a megfelelő mennyiségű idő az egyeztetésekre, megbeszélésekre és azokra való felkészülésre.