Körösök Völgye Natúrpark

2018. június 10.

 

A Körösök Völgye Natúrpark Egyesület célja a térségi turizmuson keresztül megóvni és fejleszteni a természeti, épített és a kulturális értékeket. Mindezek által pedig kiemelt figyelmet fordít az itt élő társadalom helyben maradására, jövedelemszerző képességének javulására. Ennek érdekében négy egyenrangú prioritást jelölt ki:

  • a táj és a természeti értékek védelme,
  • a pihenés és az ökoturizmus feltételeinek megteremtése,
  • a vidékfejlesztési célok megvalósítása,
  • a szemléletformálás és a szervezetfejlesztés.

A natúrpark koncepció hosszú távú célja heterogén tájkép kialakítása, amely biztosítja a természeti értékek, az ökológiai diverzitás fennmaradását, a táj teljesítőképességének megőrzését és a helyben élők életszínvonalának emelését.

Táji adottságok és értékek

Románia és Magyarország közös K-Ny-i tengelyén, az Erdélyi-szigethegységtől a Tisza folyó vonaláig, mintegy 200 km hosszan nyújtózik a Kárpát-medencének e vízfolyásoktól gazdagon erezett vidéke: a Körösök völgye. A szigethegység vízválasztóiról nyugatra lefutó patakok és az azokból egyesülő folyók – köztük e táj névadói is – hegyvidéki és síkvidéki vízgyűjtő területeik összességével egységesen foglalják magukba e tekintélyes nagyságú földrajzi egység tájszerkezeti elemeit. Ezek a hegyvidéki és dombsági területeken kívül a Bihari Mezőség, a Kis- és Nagy-Sárrét, a Körös-szög, érintőlegesen pedig a Körös–Maros köze a Tiszazuggal. Magyarország megyéi közül négyet – Békés, Csongrád, Hajdú–Bihar, Jász–Nagykun–Szolnok –, míg Romániában két megyét – Arad és Bihar – érintenek útjukon a Körösök völgyének vízfolyásai. A hegyekből legyezőszerűen összefutó vizek miatt ez egy igen kiterjedt, sokszínű földrajzi egység, melynek történelmét, kultúráját, hagyományait mindenhol átszövik és összekötik e vízből született táj erei, a folyók.

A Körösök völgye Natúrpark területének gerincét a Körös folyók alkotják. A mintegy 208 ezer hektáros térség a Fekete-, Fehér-, Kettős- és Hármas-Körösök által „felfűzött” 14 település határában, a Berettyó–Körös vidék és a Körös–Maros köze középtájak találkozásánál, hazánk tiszántúli részén található.

A natúrparki munkaszervezet a hazai és határon átnyúló pályázatok elkészítése és menedzselése mellett a vagyonkezelésében lévő Körösök Völgye Látogatóközpontot is üzemelteti, amely a festői környezetű Széchenyi liget közepén található, Békéscsaba belvárosa közelében. Az épület 2007-ben kívül-belül felújításra került, és az új külsőhöz új tartalmat is kapott: bázisa lett különböző környezet- és természetvédelmi kezdeményezéseknek, közösségi megmozdulásoknak, aktív- és ökoturisztika programoknak és turisztika programoknak.

A Körösök Völgye Natúrpark Egyesület – igazodva az országos prioritásokhoz – olyan hosszútávon fenntartható stratégiát kíván létrehozni, mely elsődlegesen a turizmuson keresztül megóvja és fejleszti a térség természeti, épített és a kulturális értékeit, miközben biztosítja az itt élő társadalom helyben maradását, támogatja jövedelemszerző képességének javulását. Célja egy olyan, mindenki számára előnyt biztosító stratégia kidolgozása, amely mind vidékfejlesztési, mind pedig a természetvédelmi céloknak megfelel. Ennek érdekében négy egyenrangú prioritást jelöl ki: a táj és a természeti értékek védelme, a pihenés és az ökoturizmus feltételeinek megteremtése, vidékfejlesztési célok megvalósítása, a szemléletformálás és a szervezetfejlesztés. A koncepció hosszú távú célja egy heterogén tájkép kialakítása, melyben biztosítva van a természeti értékek, az ökológiai és táji diverzitás fennmaradása, a táj teljesítőképességének megőrzése, s mindezek mellett, ezekhez harmonikusan illeszkedve, a társadalmi rendszerek életszínvonalának emelkedése a fenntartató fejlődés jegyében.